چرم

چرم

چرم محصولی است که در دباغی پوست خام جانوران، به ‌ویژه گاو، گوسفند و بز به دست می‌آید. فرآیند دباغی، پوست فساد پذیر را به یک ماده طبیعی پایدار، دائمی و انعطاف‌پذیر به نام چرم تبدیل می‌کند. چرم در تلفیق با چوب، پایه فناوری باستانیان را شکل می‌داده است.

خواص چرم

چرم مبلی بدلیل اینکه از پوست گاو و بوفالو و گاومیش تهیه می‌گردد از استحکام بسیار بالایی برخوردار بوده است. طولانی بودن عمر چرم گران بودنش را جبران می‌کند و میتوان گفت عمر چرم طبیعی نسبت به چرم مصنوعی از 2 تا 4 برابر بیشتر است. البته گاها از مبل‌های چرم که از تکه چرم های کوچکتری استفاده می‌شود از چرم بزی هم استفاده می‌شود.

چرم بدلیل اینکه از پوست حیواناتی مانند گاو و گوسفند و بز تهیه می‌گردد و پوست حیوانات بطور ذاتی با پوست انسان هارمونی دارد (شباهت دارد) و درست مثل پوست انسان تنفس می‌کند اولا عرق نمی‌کند یا خیلی کم عرق می‌کند و از طرف دیگر افرادی که پوست بدنشان حساس می‌باشد در هنگام استفاده از مبل چرم حتی بدون لباس پوستشان واکنش نشان نداده و ایجاد حساسیت نمی‌نماید. با توجه به اینکه هنگام رنگ آمیزی چرم بارها رنگ می‌شود و تحت فشار و حرارت بسیار بالا سعی می‌شود که سطح آن واتر پروف (ضد آب) گردد ولی بازهم نمی‌توانیم مانع از تنفس چرم شویم چون این پدیده در پوست یک امر ذاتی برای چرم می‌باشد.

مراحل تولید چرم

جمع آوری پوست: معمولا از طریق کشتارگاها و یا از تجار پوست که آن‌ها هم با جمع آوری از قصابی‌ها و کشتارهای پراکنده دام اقدام به خرید و انبار کردن می‌کنند صورت می‌گیرد. البته برای نگهداری و پیشگیری از گندیدن پوست را نمک سود کرده و با کتن کردن برای مدت کوتاهی در انبارهای مخصوص نگه داشته تا توسط خریداران که همان چرم سازان هستند خریداری شده و تولید کنندگان چرم پس از خریداری بعد از مدت زمان کوتاهی اقدام به ساخت و ساز نموده تا پوست را تبدیل به چرم نمایند.

مو زدایی: مو زدایی پوست (یا جدا سازی پشم یا مو از پوست) که بوسیله سدیم سولفید انجام می‌گردد تا پوست بدون پشم یا مو را برای مراحل بعدی آماده سازد.

سالامبور: در مرحله بعد بوسیله اسید و نمک پوست بحالتی تبدیل شده که دیگر نمی‌گندد و حتی میتوان ماه‌ها بصورت خیس آن را نگهداری کرد تا در موقع لازم برای مراحل بعدی اقدام کرد. به همین دلیل سالامبور از قدیم الایام یکی از اقلام صادراتی کشورمان می‌باشد و تولید کنندگان چرم کشورهای اروپایی و سایر کشورها از این طریق این محصول  ارزنده را که از نظر کیفیت در جهان مقام اول را دارد خریداری و بقیه پروسه تولید چرم را در کشور خودشان ادامه می‌دهند.

وت بلو (بالابان): در این مرحله با دادن مواد پر کننده مخصوص چرم که بهترین آن‌ها تولید کشورهای اروپایی بخصوص آلمان می‌باشد در دستگاهایی بنام درام که نام فارسی آن بالابان می‌باشد و شبیه خم رنگرزی بوده و حجمی در حد چند متر مکعب دارد اقدام به تبدیل سالامبور به وت بلو نموده که این اولین مرحله تبدیل پوست به چرم بوده و در این حالت هم بصورت خیس نگهداری می‌شود. وت بلو قابل صادرات بوده و سال‌های زیادیست که وت بلو هم صادر می‌شود.

کراست: در این حالت پس از گذراندن مراحلی وت بلوی خیس تبدیل به چرم شده که پس از شیوینگ و به دست آوردن ضخامت مورد نظر و کشش دیگر خیس نبوده و تمام سطح آن تحت کشش فراوان باز شده و می‌توان آن را برای کارهای رنگ آمیزی آماده کرد در این حالت چرم بیرنگ هم اطلاق می‌گردد و زمینه پشت و روی ان تقریبا طوسی روشن می‌باشد.

دایکراست: در این مرحله کراست‌ها را به کمک همان درام با نفوذ دادن رنگ‌های مختلف در بطن چرم زمینه آن را برای کار فینیشینگ (رنگ آمیزی) آماده کرده به عنوان مثال اگر قرار است چرم مشکی داشته باشیم زمینه را برای چرم مشکی فراهم نموده و سپس اقدام به رنگ کردن سطح چرم با رنگ مشکی می‌نماییم.

فینیش لدر ( چرم رنگ شده ): در این مرحله دایکراست را که با زمینه رنگی که از پیش برای رنگ مورد نظر یا مورد سفارش آماده گردیده اقدام به رنگ آمیزی سطح چرم می‌گردد که از رنگ‌های مخصوص چرم استفاده می‌گردد و این رنگ‌ها باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد و با توجه به انعطاف پذیری چرم این رنگ‌ها نیز لازم است با کشش چرم حتی تحت فشار زیاد انعطاف نشان داده و دچار ترک و شکستگی نگردد.

تفاوت تولید چرم

پروسه تولید چرم برای منظورهای مختلف لازم به بعضی تغییرات بوده به عنوان مثال ساخت چرم مبل با چرم کفش تفاوت‌هایی داشته و بعضی از مواد مصرفی و یک سری از کارهای فیزیکی آن متفاوت بوده  و چرمی که مثلا برای مبل چرم تولید می‌شود از ابتدای تهیه پوست تا مراحل ساخت نیاز به یکسری تغییرات جانبی دارد ولی مراحل اصلی ساخت همان است.

 

چرم را چگونه تمیز کنیم

چرم از قدیم یکی از گزینه‌ها برای ساخت کیف و لباس و دیگر وسایل بوده است. خیلی از شیک پوشان علاقه زیادی به داشتن وسایل ساخته شده از چرم دارند. مانند لباس چرم، کیف چرم، کمربند چرم، کفش چرم و... اما چرم به همان اندازه که زیباست، به همان اندازه هم نیاز به نگهداری دارد. اصول نگهداری از چرم را در مقاله ای دیگر توضیح داده ایم. در این مقاله، به تمیزی چرم و پاک کردن لکه‌ها از روی چرم می‌پردازیم

 

نکته‌هایی درد مورد تمیز کردن چرم

همیشه چند نکته را در تمیز کردن چرم در نظر داشته باشید.

نکته اول: اول از گوشه چرم شروع کنید

معمولاً چرم‌ها با هم تفاوت دارند. ممکن است بعضی مواد به چرم شما سازگار نباشد. بنابراین  اگر می‌خواهید کیف چرم یا کفش چرم یا لباس چرم خود را تمیز کنید، اول از گوشه ای از چرم شروع کنید که توی دید نباشد. مثل در کیف چرم از فضای داخلی برای تست کردن استفاده  کنید. یا پشت کفش چرم را انتخاب کنید که هنگام پوشیدن توسط شلوار پوشیده می‌شود.

نکته دوم: چرم ر ا فشار ندهید

چرم خود را به نرمی پاک کنید یا روغن بزنید. تصور این که کثیفی به خورد چرم رفته را فراموش کنید. اگر قرار باشد لکه از روی چرم پاک شود، با فشار این کار را نکنید.

 

چه چیزهایی چرم را پاک می‌کنند

1. اگر صرفاً  می‌خواهد کالای چرم خود را تمیز کنید، از محلول آب ولرم و صابون و یک پارچه نم دار استفاده کنید. دقت کنید که بعد از تمیز کردن چرم حتماً چرم را با یک دستمال خشک کنید.

2. پنبه و الکل سفید در پاک کردن لکه خودکار از روی چرم موثرند. به ارامی پنبه را روی چرم بکشید و آن را پاک کنید. بعد با سشوار دور کم، چرم را خشک کنید.

3. آرد ذرت برای پاک کردن لکه چربی از روی چرم موثر است. بعد از ده دقیقه چرم را با مسواک تمیز کنید. 

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان مطهری (تخت طاوس)، بعد از چهار راه مفتح، ابتدای خیابان اورامان، پلاک 48، واحد 3

تلفن: 22132980-021

تلفن: 88699831-021

همراه: 1455740-0912

ایمیل: akarimzadeh30@yahoo.com info@charoghcharm.com

آمار بازدید

hit counter
 
  •  
  •  
  •  
  •  
  •